Azokkal a tesztekkel sem érdemes foglalkozni, amelyek az interneten szanaszét megtalálhatók, s 10-20-30 kérdésből jól megmondják, hogy milyen vagy, s mit kéne tenned. Mi több: 5-6 kérdésből már olyan messzemenő következtetésekre veszik a bátorságot a tanácsadók, hogy az félelmetes. Kérlek, benneteket, ne szisszenjetek fel: akinek nem inge, ne öltözködjék:)
Már a feltételezés is abszurd, hogy egy ilyen összedobott kis szösszenet megfelelő minőségű lenne, s nemcsak a mennyiséggel van bajom, hanem a fals eredménnyel, s magával azzal a ténnyel, hogy egy-egy ilyet személyiségtípus tesztnek, vagy teljes értékű tesztnek neveznek. Ezek szimplán csak egyszerű kérdőívek, amelyek pont arra valók, amire: szórakozni, s a végén vagy beletrafálnak az eredménybe, vagy nem.
Félreértés ne essék, semmi bajom a tanácsadókkal: magam is amolyan tanácsadó féle volnék, bár én nem szívesen adok tanácsot senkinek, inkább a szakmai vélemény az asztalom, jobb szeretem az egyértelmű, nyílt lapokat, s a tiszta információkat. Ugyanakkor ennek a felelőssége felett nem hunyhatunk szemet.
Szóval a javaslatom, hogy ilyen esetben maradjunk a kérdőívnél. Ez nem azt jelenti, persze, hogy a kérdőív ne lenne informatív, s ne jelezhetne tendenciákat! Dehogy! Jómagam is dolgozom velük, de mint mindennek, ezeknek is megvan a maga ideje és helye: amire nem való, az az, hogy megismerjük valaki személyiségét vagy viselkedését, esetleg jellemző reakcióját.
Jót szoktam mulatni az ún. Intelligencia teszteken is. Nos: ha fontosak a szellemi képességek, esetleg az intelligencia, akkor bizony arra ma a piacon nem igazán találtok semmilyen tesztet. Amiket intelligencia tesztekként árulnak most, azok a tesztek műveltséget és lexikai tudást mérnek, esetleg egy-kettő már méri a szelekciós képességet is, de olyannal nem igazán találkoztam, s amivel igen, az is felszínes. Egyszerű, konvergens gondolkodást mérnek, amivel csak az a baj, hogy a problémamegoldás lineáris, nehézkes módját vetíti előre, így meglehet, hogy akit egy ilyen teszt alapján értelmesnek és intelligensnek gondolunk, az akadékoskodó és agresszív lesz a mindennapokban. Ui. a kettőnek köze nincs egymáshoz. Persze, bele is trafálhatunk, de az 50% amúgy is megvan, mint esély, nem? Gondolom, Te is töltöttél már ki ilyen "intelligencia" tesztet, s meg is kepődtél a végén. Bárkinek bármilyen válasz is kijöhet, ami nem feltétlen nem igaz, csak épp nem arra a kérdésre ad választ, hogy mennyire vagyunk intelligensek.
Az intelligencia nem mérhető igazán, legalábbis a közkézen forgó, interneten megoldható tesztek körében nem. Az egyénnek vagy van, vagy nincs, nem tanulható (jó, kicsit fejleszthető, nekünk is vannak már ilyen eredményeink), a viselkedésben, az együttműködésben, a problémamegoldás módjában, a konvergens és divergens gondolkodás, a kreatív átgondolás és a szelekciós képesség egyfajta egyvelegében, s az információk egyedi összerakásában nyilvánul meg.
Lássuk be: nincs az a teszt, amely ezt egyöntetűen mérni tudja. A logikai gondolkodás, amelyet annak neveznek egy-egy ilyen tesztben, maximum a matematikai logikát méri, egy-két esetben találkoztam olyannal, hogy a nyelvi logika is belekerült valamilyen mértékben. Jellemzően a bal agyfélteke működését vizslatja, s nem fordít szemernyi figyelmet sem a jobb agyféltekére, esetleg az integrációra.
Nos, véleményem szerint se közismereti tudásra, se matematikai logikára, se lexikális tudásra nincs szükség egy átlagos munkahelyen, ill. helyesbítek: a legtöbb pozíción. A szakmai ismeretek mellett az attitűd, a reakciók, a viselkedéskultúra, az érzelmek kezelése és szintje, esetleg az EQ az, ami számít, na meg az együttműködés tekintetében esetleg egy személyiségtípus még, ami jól jöhet, de azért azzal is vigyázzunk.
Szóval az, hogy kinek mennyi maradt meg korábbi lexikális tudásából, illetve milyen a matematikai logikája, még nem garancia arra, hogy meg is fog felelni a munkahelyen. Ennél fogva ha rám hallgattok, az álintelligencia teszteket elfelejtitek (jaj, épp most foglaltam állást, hogy nem tanácsadok:)) Módosítok: én nem töltenék ki álintelligencia teszteket, nem vennék figyelembe 20 kérdéses személyiségtesztet, vagy 40 kérdéses önismeretit, mert abszurd, hogy a világ legalapvetőbb és legmélyebben rejtett tudását pár tucat kérdéssel fel lehessen mérni. Már, csak ha a józan paraszti eszünket vesszük elő is belátjuk, hogy ez így van
Persze, szórakozásnak nem rossz, de döntést előkészíteni én nem merném bevállalni, hogy olyan információk alapján döntsek, amelyek mellékesek egy adott helyzetben, ráadásul iskola és tudás-függőek, amihez valljuk be, inkább fenék kell, mint agy.
D.M.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.